Výroba adventního věnce

Výroba adventního věnce

Nářadí

Zahradnické nůžky, nůžky na papír, nůžky na drát, nastříhaný vázací drát různé tlouštky (přibližně 0,5 až 1 mm), vázací drát navinutý na špulce (0.5-0.8mm), 4 ks bezpečnostních kovových držáků na svíčky s hrotem, 4 adventní svíčky, pokud možno z nestékavého vosku. Vázací drát je zřejmě někdy nahrazován v nedostatku u amatérů provázkem, který může ale podléhat změnám délky (zejména při práci s vlhkými materiály) a je nebezpečí přetrhnutí (podle materiálu) při práci.

Materiál

Jako základ k výrobě adventního věnce lze použít slaměný věnec,nebo je používán i polystyrénový korpus, nebo se dá koupit v květinářství florexový (zelená hmota) základ. Jsou doporučovány i vyschlé vlhké noviny, zmačkané do kruhu. K pokrytí základu lze použít zelený krepový papír,nebo látku omotaný kolem připraveného kruhu. Běžný krepový papír při práci s mokrým chvojím dělá obvykle barevné skvrny, proto je vhodné použít dražší zahradnický krepový papír.Po odstrojení a odmotání chvojí lze základ věnce použít ještě několikrát. Odstrojení a odmotání chvojí je však téměř stejně pracné jako namotání vzhledného věnce a nazdobení.

Chvojí

Obvykle se používají větvičky z jehličnanů (ne borovice, nebo modřín) Velmi vhodný je tis, dobře se pracuje s jalovcem a tújí. Lze použít i různé větvičky listnatých dřevin (ne mahonii),nejlépe neopadavých a barevně stálých, jako je například břečtan. Dobře vypadá kombinace různých materiálů zimostrázu s jalovcem, tújí nebo jinými jehličnany a jehličnanů vzájemně. Jedlové chvojí je jako základní materiál používáno profesionály nejčastěji. Všeobecně lze říci, že ještě více než na materiálu závisí výsledek na pečlivé přípravě materiálu (nastříhání) a práci s ním při namotávání na věnec. Některé webové stránky doporučují chvojí z lesa,  ovšem získat vhodné chvojí v lese je velmi nesnadné, protože smrkové chvojí je nevhodné a vhodné jedlové chvojí je z vrcholů stromů, nebo velmi mladých porostů.

Dekorace

Lze použít mašličky, pentličky, ovoce, větvičky, šípky, oříšky, růžičky, kusovou skořici, malé kouličky, šišky, jeřabiny, měděné andělské vlasy, umělé jmelí, minirůžičky, badyán, plátky citrónu, nebo plátky jiného sušeného ovoce a další přízdoby. Přízdoby lze je připevnit provázkem, drátem, lepidlem.

Postup

Nastříhat chvojí tak, aby větvičky měly mezi deseti a patnácti centimetry. Přiložit první řadu větviček na korpus a spodní část bvětviček a korpus omotat vázacím drátem tak, aby pevně držela (2x)- Přiližt další řadu větviček , tak aby se obě řady překrývaly a další řada zakryla především spodní část a opět ji omotat provázkem. Do korpusu je možné zapíchnout kovový držák na svíčku. Svíčky se na věnec lze připevnit, pokud je hřebíkem propíchnut korpus zespoda a svíčku pak na hřebík jednoduše nabodnouta.[10] Je to ovšem velmi nebezpečné při hoření a hřebík se může viklat a měnit polohu. Podobně nebezpečné mohou být svíce napíchnuté na drát a připevněné ke korpusu bez další nehořlavé podložky.

Pokud má být adventní věnec na zavěšení na dveře, postup na jeho výrobu bude stejný. V tomto případě však adventní věnec nepotřebuje svíčky ani stojánky na ně. K zavěšení adventního svícnu na stuhách od stropu jsou třeba čtyři stuhy které jsou symetricky upevněny k věnci a směrem nahoru se sbíhají.

Pokud chcete načerpat inspiraci, prohlédněte si naši nabídku zde >>.  

Náš tip

Dárkové poukazy
Emsa Brilliant
Emsa Casa Mesh
počet položek0 ks
cena celkem0 Kč